REGULAMENT ȘI MOD DE DESFĂȘURARE A TURNEULUI

Tenis pentru Fapte Bune se adresează jucătorilor de tenis amator care au fost acceptați pe tablourile de concurs. Vârsta minimă a jucătorilor este 21 ani.
Data limită de înscriere: 10 septembrie 2023, ora 23:59.
După această dată nu se mai pot face înscrieri pe site. Dacă ai nelămuriri sau întrebări, te rog să iei legătura cu colega noastră, Alexandra Ciobanu – 0726 166 489

• SIMPLU MASCULIN și SIMPLU FEMININ

Tablourile pentru proba SIMPLU MASCULIN și SIMPLU FEMININ sunt formate din grupe de câte 3 (trei) jucători, ceea ce înseamnă că fiecare jucător va juca minim 2 (două) meciuri.

Sistemul de scor constă într-un set normal cu tiebreak la 6 (șase) egal.

Locul 1 (unu) se califică pe tabloul eliminatoriu.

• DUBLU

Tabloul la proba DUBLU va fi eliminatoriu, de 16 (șaisprezece) echipe.

Meciurile de DUBLU se joacă după sistemul cel mai bun din 3 (trei) seturi cu tiebreak la primele 2 (două) seturi, iar ultimul sub forma unui match tiebreak până la 10 (zece).

Tablourile de concurs si programul meciurilor vor fi anuntate in cursul dupa amiezii zilei de joi, 22 septembrie.

• Dupa meciurile de simplu, cu aproximatie in jurul orei 18:00 vor fi programate meciurile din sferturile probei de dublu

*Neprezentarea unei echipe reprezintă meci câștigat de echipa care s-a prezentat la joc.

**Abandonul reprezintă pierderea meciului în favoarea adversarului.

***Meciurile vor fi supravegheata de arbitrii de tronson.

ZIUA 3 (24 Septembrie) – Duminica:

• La ora 10:00 va fi programata faza eliminatorie a probei de simplu feminin, respectiv meciurile din sferturi.
  • La ora 12:00 va fi programata faza eliminatorie a probei de simplu masculin, respectiv meciurile din optimi
  • Pe parcursul zilei vor continua meciurile din faza eliminatorie
  • La ora 16:00 vor fi programate semifinalele probei de dublu, urmand ca finalele sa se desfasoare dupa o scurta pauza (maxim 30 de minute), in functie de durata meciurilor.

Toate finalele vor incepe cu aproximatie la ora 17:30

Festivitatea de premiere va avea loc in jurul orei 19:00 cu toti participantii la turneu.

*Timpul acordat pentru încălzire este de 5 (cinci) minute înaintea începerii setului.

**Neprezentarea unei echipe reprezintă meci câștigat de echipa care s-a prezentat la joc. ***Abandonul reprezintă pierderea meciului în favoarea adversarului.

****Meciurile vor fi arbitrate de arbitru de tronson

MENȚIUNI IMPORTANTE:

Organizatorul își rezervă dreptul de a aduce completări și/sau modificări prezentului Regulament, menite să conducă la o mai bună desfășurare a evenimentului, în orice moment, cu înștiințarea jucătorilor și a echipelor.

Meciurile se desfășoară fară arbitru de scaun, astfel jucătorii vor ține scorul și se vor arbitra singuri. Eventualele neintelegeri vor fi rezolvate de către arbitrul de tronson pus la dispoziție de către organizator.

Jucătorii înțeleg pe deplin riscurile practicării sportului și posibila apariție a accidentărilor și își asumă întreaga responsabilitate pentru starea lor de sănătate. Pe acestă cale, organizatorul le aduce la cunoștință participanților, necesitatea efectuării unui control medical înainte de intrarea în competiție, care să ateste că jucătorul este apt pentru efort fizic. Riscul neefectuării acestui control revine în totalitate jucătorilor. Jucătorii consimt, prin înscrierea lor, că în cazul unui eveniment nedorit apărut în timpul competiției sau a disputării unui meci, nu vor formula nicio plângere sau pretenție împotriva organizatorului.